O prawidłowej kondycji zwierzęcia świadczy zdrowa skóra i sierść. Pogorszenie ich stanu odzwierciedla niedobór ważnych składników pokarmowych, lub o różnych chorobach. Zrównoważona dieta zachowuje naturalną jakość włosa i wzmacnia obronne właściwości skóry oraz wstrzymać procesy zapalne.

Pielęgnacja sierści psa sprowadza się do odpowiedniej, zbilansowanej diety i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zakres, częstotliwość i rodzaj tych praktyk zależy od długości i struktury włosa, rasy i predyspozycji czworonoga oraz warunków w jakich przebywa.

Regularne szczotkowanie i czesanie wpływa na ukrwienie skóry, usuwa martwy włos oraz powoduje to, że sierść jest lśniąca, miękka i miła w dotyku. Jest to także wspaniała okazja do sprawdzenia stanu zdrowia psa. Podczas czesania możemy zbadać, czy pies nie ma kleszczy, pcheł, poranionej skóry, zadrapań, guzów itd. Używane szczotki i grzebienie różnią się od siebie w zależności od typu włosa pupila. W zależności od rasy stosuje się różne zabiegi i narzędzia.

Psy ostro i szorstkowłose na przykład, czeszemy metalową szczotką co dwa, trzy miesiące. Usuwamy w ten sposób martwy włos używając tak zwanego nożyka trymerskiego (można to wykonać także ręcznie, przy użyciu gumowych nakładek). Podczas tych zabiegów należy zwrócić uwagę na miejsca narażone na powstanie kołtunów tj. okolice uszu, pachwin i łap. Można skorzystać z płynów ułatwiających rozczesanie splątanej sierści, bądź wyciąć kołtuny zamiast szarpać sierść i skórę psa, w próbach rozplątania.

Niektóre rasy psów wymagają także regularnego strzyżenia. Wskazane jest ono głównie ze względów praktycznych, gdyż ułatwia pielęgnację obfitej, długiej lub kręconej sierści. Krótsze włosy nie zbijają się w kołtuny, nie zbierają aż tak dużej ilości zanieczyszczeń, przez co zmniejsza się ryzyko powstania infekcji skórnych. Odpowiednia długość szaty chroni też psa przed przegrzaniem w lecie i odmrożeniami w zimie. Należy uważać, aby w trakcie strzyżenia nie uciąć włosów czuciowych rosnących w okolicach pyska, zwanych potocznie wąsami.

Szczotkowanie i czesanie z łatwością wykonany w domu, strzyżenie i inne zabiegi wymagają jednak o wiele większej wprawy i umiejętności, dlatego najlepiej udać się w tym celu do profesjonalnego zakładu.